İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Hikmet Damlaları – Eylül 2019 Hikmet Damlaları Eylül 2019 Full view

Hikmet Damlaları Eylül 2019

Hikmet Damlaları – Eylül 2019

Ders Ayetleri: Bakara Sûresi, 11-12

وَاِذَا ق۪يلَ لَهُمْ لَا تُفْسِدُوا فِي الْاَرْضِۙ قَالُٓوا اِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ ﴿11﴾ اَلَٓا اِنَّهُمْ هُمُ الْمُفْسِدُونَ وَلٰكِنْ لَا يَشْعُرُونَ

Bir hadis-i şerifte Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) buyuruyor ki:

إِنَّ اللَّهَ يَرْفَعُ بِهَذَا الْقُرْآنِ أَقْوَامًا وَيَضَعُ بِهِ آخَرِينَ

“Muhakkak Allah (-u Teâlâ), bu Kur’an sebebiyle bir takım kavimleri yüksek eder, bir takım kavimleri ise alçak eder.”[1]

Mevla Teâlâ, ayet-i kerimede: “Kur’an-ı Kerim’e hepiniz yapışınız!” buyuruyor. Neden? Bir sepet elma olsa içinde bir tek çürük meyve bulunsa, diğerlerinin de ifsadına sebep olur değil mi? İşte bir kötü insan da bütün insanların ifsadına sebep olabileceğinden, herkesin Kur’an-ı Kerim ipine yapışması gerekmektedir.

Kur’an-ı Kerim, Allah’ın sağlam bir hablidir, o apaçık bir nurdur, menfaat verici bir şifadır ve kendisine sarılan kimse için bir kurtarıcıdır. İnsanı her türlü tehlikeden korur.

Ayet-i celilede: “Ey mü’minler! Allah’ın dinine sarılın, Allah’ın kitabı olan Kur’an’a yapışın, Yahudi ve Nasara’nın yaptıkları gibi tefrikaya düşmeyin, çeşitli bahanelerle fırkalara bölünmeyin manası vardır.

Müslümanların arasında buğz ve düşmanlığın kalkması, ülfet ve ünsiyetin vazolunması büyük bir nimettir. Bu bakımdan bu nimetin hatırlanması emrolunmuştur.

[1] Müstahrec Ebî Avâne, 2/444, No: 3763