İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
İsmailağa Kürsüsünden – Eylül 2019 İsmailağa Kürsüsünden Eylül 2019 Full view

İsmailağa Kürsüsünden Eylül 2019

İsmailağa Kürsüsünden – Eylül 2019

Cemaat-i Müslimîn, ihvân-ı dîn! Dîn-i Mübîn-i İslâm’ın beş şartından biri hac ibadetidir. Nitekim ayet-i kerimede:

وَلِلّٰهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ

“Allah’ın insanlara bir farzıdır evini ziyaret etmek” buyuruluyor.3  Beytullâh’ı belli ayda, belli zamanda ziyaret etmeye hac deniliyor. Bu ibadeti ömürde bir kez ifa etmek, zâd (yol azığı) ve râhile (binek/vasıta) imkânına sahip olan her mü’min için farzdır.

Bununla beraber, haccın belli bir zamanı vardır. Hac ibadeti, Mekke-i Mükerreme’de; Arafat, Müzdelife ve Mina gibi belli mekânlarda yapılır. Medine-i Münevvere’de ve beldelerinde yapılamayacağı gibi Cidde’de de yapılamaz. İllâki Mekke-i Mükerreme’de yapılmalı; Beytullâh tavaf edilmeli; haccın rükünlerinden biri olarak Arafat’ta vakfeye durulmalı ve Müzdelife’de de vakfe yapılmalıdır. Bir de haccın Mina safhası vardır.

Hac ibadeti, ancak belli mekânlarda yapılabildiği gibi, vakit olarak da belli zamanlarda yapılabilir. Hac menâsiki Zilhicce ayında ifa edilir. Haccın rükünleri Zilhicce ayının 9. günü başlar, bayramdan bir gün önce olan arefe gününde de Arafat vakfesi yapılır. Sonra da bayram günü gelir ve o günde, farz olan tavaf yapılır. Haccın diğer farzları, sünnetleri ve müstehabları hep bu günlerde yapılır. Arafat’a gitmek üzere, Zilhicce’nin 8. günü olan terviye gününde yola çıkılır. Belirttiğimiz mekân ve zamanlar, Allah Teâlâ tarafından tayin ve takdir edilmiştir. Bunlarda ne bir kaydırma ne de bir değişiklik yapılabilir.