İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Hikmet Damlaları – Ekim 2019 Hikmet Damlaları - Ekim 2019 Full view

Hikmet Damlaları - Ekim 2019

Hikmet Damlaları – Ekim 2019

“Bu dünyaya niye geldin? Bilenden al haberi!”

Allah-u Teâlâ Hazretlerini bilmek, tanımak ve ona ibadet için geldik. Bu dünyadaki en büyük vazifemiz budur. İşte Büyük Şeyh Efendi İsmet Garibullah (kuddise sirruhu) bu beyitlerinde bize bu vazifelerimizi bilmek ve tanımakta yardımcı oluyor.

Her şeyde rıza-i şerif üzere ilerleyelim. Şimdi neyi arayalım biliyor musunuz? Burada ve başka yerlerde, kitaplarda okuduğumuz veya hocalardan dinlediğimiz ilimleri hayatımızda yaşayıp yaşayamadığımızı? Öğreniyoruz da, dinliyoruz da, niçin öğrendiğimiz, dinlediğimiz gibi olmuyoruz? Bunun illeti çok önemli! Bunu bulalım. Ahirette bize, “Sen biliyordun da niçin amel etmedin?” diye sorulacak.

Medine-i Münevvere’de vuku bulan bir zuhuratta buyruldu ki:

  1. Çok tövbe ve istiğfar ediniz.
  2. Katiyen gıybet etmeyiniz.
  3. Söz taşımayınız.
  4. Kur’an-ı Kerim’i çok okuyunuz.
  5. Nafile ibadetlere çok devam ediniz.
  6. Emr-i bi’l-maruf, nehy-i ani’l-münkere devam ediniz. Boş konuşmalar insanı emr-i bi’l-maruftan alıkoyar yani marufsuz bırakır.
  7. Aranızda birbirinize karşı hiç buğz olmasın.
  8. Tarikat derslerini illa tamamlayınız.

Hatice (radıyallahu anha) validemiz de manada buyurdu ki: “Benim elin onların (çarşaflarının) üzerindedir.Bu, çarşaf giymenin önemindendir. Meymune (radıyallahu anha) validemiz de manada buyurdu ki: “Erkekler sakallarına, sarıklarına, şalvarlarına, cübbelerine; kadınlar da çarşaflarına çok dikkat etsinler, onları çok muhafaza etsinler.” Bu dünyada sabredelim, yarın ahirette, cennetlerde karşılığını bulacağız. Netice olarak: Dinlediklerimizle, öğrendiklerimizle amel edelim.