İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Adresi Rüyada Verdiler Hatırat: Adresi Rüyada Verdiler Full view

Hatırat: Adresi Rüyada Verdiler

Adresi Rüyada Verdiler

Sevgili dostlar, bu yazımızda, kadim ihvanımızdan Hasan Çelik’in ağzından Efendi Hazretlerimizi (kuddise sirruhu) dinliyoruz.

1992 yılında, kızımın, Firdevs ismindeki talebesinin cenazesine Efendi Hazretlerimiz ile beraber gitmiştik. Vefat eden Firdevs hoca hanım 24 yaşında genç bir kızdı. Talebelerin dersleri kalmasın diye hasta hali ile dahi derslerine devam etmiş; hastalığının ne olduğu bilinmeden hakkın rahmetine kavuşmuştu. Vasiyetini, “Hocam cenazemi yıkasın; şeyhim cenaze namazını kıldırsın; eşyalarımı ilim talebelerine dağıtın.” diye yazmış.

İstanbul’da gurbette vefat etmişti. Vasiyetleri yerine getirildi. Efendi Hazretlerimiz (kuddise sirruhu) ile beraber cenazeyi Akyazı’ya götürdük. Cenaze namazı kılındıktan sonra mevta defnedilmek üzere Adapazarı Akyazı’nın Yüksel Köyü’ne götürüldü. Efendi Hazretlerimiz (kuddise sirruhu) da kabristana kadar teşrif buyurdular.

Defin işlemleri yapıldıktan sonra Efendi Hazretlerimiz (kuddise sirruhu) kabrin başından kalkmadı; bir müddet orada kalıp mevtaya telkin buyurdular. İçimden ne kadar şanslı bir mevta olduğunu geçirmiştim. Biraz sonra Efendi Hazretlerimiz (kuddise sirruhu) sevinçli bir halde yanımıza geldi ve bize şu müjdeyi verdi:

“Telkin esnasında şeyhim Ali Haydar Efendi Hazretleri zuhur etti. ‘Firdevs emanetini teslim aldık; Firdevs cennetine teslim ettik.’ dediler. Akabinde şu ayet-i celileleri okuyarak açıklamasını yaptılar:

“O kimseler ki, ‘Rabbim Allah’ dediler ve sonra istikamet üzere oldular. Melekler onların üzerlerine inerler ve derler ki: ‘Korkmayınız; mahzun olmayınız çünkü siz o cennetle vaat olundunuz.’”[1]

 

[1] Fussilet Sûresi, 30