İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Hâtırât – İsmail Ustaosmanoğlu Hoca Efendi İsmail Ustaosmanoğlu Hoca Efendi Full view

İsmail Ustaosmanoğlu Hoca Efendi

Hâtırât – İsmail Ustaosmanoğlu Hoca Efendi

Tarihler 29 Ocak 2015 tarihini gösterdiği zaman bir âlimle beraber âlemi de toprağa gömdük. Zira biliyorduk ki “Âlimin ölümü âlemin ölümü gibidir.” Ali Efendi ile Fatıma Hanım’ın Allah’a adadığı evlatlarından biri o gün Hakk’a yürüdü. Gerisinde sevenlerini, talebelerini, yalnız tükettiği bir hayatı ve ağabeyi Mahmud Efendi Hazretlerini (kuddise sirruhu) bırakarak…

Ulema-i ‘uzzâb[1] taifesinden olan İsmail Hocaefendi 1945 senesinde Trabzon / Of’a bağlı Tavşanlı, eski ismiyle Miço köyünde Dünya’yı teşrif ettiler. Ağabeyi Mahmud Efendi Hazretleri ile anne-baba bir kardeş olup bir de ablaları vardır ki bu muhtereme hanım[2] babaları Ali Efendi’nin Fatıma Hanım’dan evvelki, vefat eden zevcesindendir. Buna göre toplam üç kardeştirler.

İsmail Efendi’nin annesi Fatıma Hanım nerede bir asker görse cebine bir miktar para koyar ve “Benim yerime bu kadarlık nöbet tut.” dermiş. İsmail Efendi de annesinden öğrendiği bu âdeti devam ettirmiş ve hastanede kendisini askerden izinli olarak ziyarete gelen bir gence 100 lira verdirip kendisinin yerine nizamiye nöbeti tutmasını istemiştir.

 


[1] Bekâr âlimler için kullanılır.

[2] Efendi Hazretleri’nin hocası Çalekli Hacı Dursun Efendi bu hanımefendiyle izdivaç yaparak aynı zamanda Efendi Hazretleri’nin ve İsmail Efendi’nin eniştesi olmuştur.

Related Articles