İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Hâtırât: Vaktinde Kılınmayan Yatsı Namâzı Hatırat Vaktinde Kılınmayan Yatsı Namazı Full view

Hatırat Vaktinde Kılınmayan Yatsı Namazı

Hâtırât: Vaktinde Kılınmayan Yatsı Namâzı

Semerkant konum olarak Taşkent ile Buhara’nın tam ortasındaydı. Gece saat 01.30’da Semarkant Hartenk kasabasına ulaştık. İmam Buhari Hazretlerinin medfun bulunduğu yerdi burası. Yol boyu namaz kılacak yer bulamadığımızdan yatsı namazlarımızı Hartenk İmam Buhari hazretlerinin mescidinde kıldık ve ziyarete girdik.

Ziyaretten çıktığımızda Efendi Hazretlerimizin (kuddise sirruhu) yüzü kıpkırmızı ve üzgündü. Şaşırmıştık. Biz kendisine sormadan o bize, “Yatsı namazlarımızı gece on ikiden sonraya bıraktığımızdan dolayı ziyaret esnasında İmam Buhari hazretlerinin:

“Siz tarafımdan rivayet olunan, ‘Yatsı namazını gecenin yarısından sonraya bırakmayın.’ hadisini duymadınız mı?” diyerek sitem ettiğini söyleyince Efendi Hazretlerimizin üzülme sebebini anlamış olduk.

Efendi Hazretlerimiz (kuddise sirruhu) olumsuz şartlar altında sürdürdüğü eğitim faaliyetleri esnasında  talebelerinin özel sorunları ile de ilgileniyordu. 1962 yılında ders halakasına katılan talebesi şunları anlatıyor.

Fatih’te müezzindim. Sabah namazından sonra İsmailağa’ya gider; öğleye kadar Efendi Hazretlerimizden ders okurdum. Öğleden sonra da müzakere ve müteala ile ilgilenirdim. Beş tane çocuğum vardı. İkame ettiğim evin kirasını ödemekte zorlanıyordum. Ek işte çalışmaya karar verdim. Bunun için dersi bırakmam gerekiyordu. Efendi Hazretlerimiz beklememi söyledi. Evine gitti, hanımannenin bileziklerinden üç tane alıp geldi ve bana, “Al, bunlar sana hediyemizdir. Bozdur kiranı öde. Lakin dersten geri kalma” buyurdu.