İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Kâfirlere Benzemek ve Yılbaşı Kutlamaları Kafirlere Benzemek ve Yılbaşı Kutlamaları Full view

Kafirlere Benzemek ve Yılbaşı Kutlamaları

Kâfirlere Benzemek ve Yılbaşı Kutlamaları

Çağımızın en büyük hastalık ve tutsaklarından biri de ötekini taklit, şahsiyeti yitirmektir. Taklit, yerine göre iyi, yerine göre kötü olmakla birlikte insanın benliğinden, medeniyet, kültür ve dinî hassasiyetlerinden taviz vermek suretiyle birilerini, herhangi bir kültürü, geleneği veya modayı/akımı körü körüne taklit etmek, akıllı bir insanın yapacağı bir iş değildir.

Nitekim Kur’ân-ı Kerîm’de Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Ne zaman onlara: ‘Allah’ın indirdiklerine uyun’ denilse, onlar: ‘Hayır, biz, atalarımızı, üzerinde bulduğumuz şeye (geleneğe) uyarız’ derler. (Peki) Ya atalarının aklı bir şeye ermez ve doğru yolu da bulamamış idiyseler?”[1]

Bugün için halifesiz ve parçalanmış bir ümmet olan Müslümanlar, hiçbir alanda aktif olmadıklarından ötürü; üretim, tüketim, teknoloji, sanat, sanayi, bilim ve daha birçok alanda batıyı taklit etme zindanına esir olmuşlardır. İdeal yaşam tarzı olarak batı insanını örnek alan Müslümanlar, batı gelenek ve göreneklerini sorgusuz kabul eder olma yolunda ilerlemekte olup, kendi gelenek ve kültürlerinden de bir o kadar uzaklaşmaktadırlar.

İşte bu taklit tutsaklarından biride yılbaşı kutlamalarıdır. Öncelikle yılbaşı kutlamalarının ne olup, ne olmadığı hakkında kısa bir bilgi vermek istiyoruz:

Her yıl 31 Aralığı 1 Ocağa bağlayan gece ülkemizde, Hristiyan âleminde ve dünyanın birçok ülkesinde yılbaşı olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde bu kutlamaların Hazreti Îsâ’nın doğumu adına yapıldığı ve tamamen Hristiyan dinine ait bir ayinle ilgili olduğu şeklinde yanlış bir kanı mevcuttur. Hâlbuki Hazreti Îsâ’nın doğum tarihi kesin olmamakla birlikte Hristiyan dünyada Hazreti Îsâ’nın doğum günü Batı kiliselerince 25 Aralık olarak kabul edilirken Doğu ve Ermeni kiliselerince ise 6 Ocak olarak kabul edilmektedir.

 


[1] Bakara, 170.