İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Çocuklarda Saygı Eğitiminin Önemi Çocuklarda Saygı Eğitiminin Önemi Full view

Çocuklarda Saygı Eğitiminin Önemi

Çocuklarda Saygı Eğitiminin Önemi

Saygı, bir insanın hayata tutunmasını sağlayan en önemli müessirlerden biridir. Saygılı olmayı öğrenememiş, ciddi bir saygı eğitiminden geçmemiş kişinin yaşıyor olması sadece nefes alıyor olması anlamına gelecektir. Zira hayatın ana gayesi olan şeylerin tamamen saygılı olmak temeli üzerine mebni olduğundan habersizdir.

Çocuklarda saygı eğitimini ele alışımız hem konunun önemine binaen hem de bu eğitimin hususen çocukluk çağında aileden alınması gerektiğine vurgu yapma amacına matuftur. Evet, çocuk hayata dair her şeyi aile ocağında ilk hocaları olan anne- babasından öğrendiği gibi saygıyı da onlardan öğrenecektir, öğrenmelidir.

Bu sebeple anne-baba çocuğa her şeyden önce yaşama gayesi olan saygıyı öğretmelidir. Ki bu da insan ve cinleri sadece ama sadece kendisine kulluk yapmaları için yarattığını beyan eden Cenab-ı Hakk’a ve çocukların öncelikle peygamber sevgisi ile edeplendirilmesini emreden Resulüllah (sallallahu aleyhi ve sellem)’e göstermesi gereken saygıdır. Anne-baba çocuğu her şeyden önce Allah’a (celle celalühü) salih bir kul ve Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’e de iyi bir ümmet olarak yetiştirme hedefi gütmelidir.