İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Hâtırât: Bu İşin Emekliliği Ölümdür Bu İşin Emekliliği Ölümdür Full view

Bu İşin Emekliliği Ölümdür

Hâtırât: Bu İşin Emekliliği Ölümdür

Efendi Hazretlerimiz (kuddise sirruhu) ile epey vakit geçirmiş olan Kayıkçı Halid Amca’nın anılarını dinleyeceğiz. Halid Amca 1934 senesinde Trabzon/Sürmene’de doğmuş. 1963’de Efendi Hazretlerimiz ile tanışmış.

Koca Mustafa Paşa da otururken 3 arkadaş (Asım, Şener ve kendisi) bazı hocalardan ders almışlar. O zamanlar bir şeyhe gidiyorlar, ancak orada şeriatsızlık görünce oradan ayrılıyorlar. Halid Amca daha sonra Muhammed Zahid Kotku Hazretlerine gidiyor, oradan da “Senin nasibin burada değil” cevabını alınca Efendi Hazretlerimize geliyor.

İlk karşılaşmasında Efendi Hazretlerimiz “Sakal bırak.” buyuruyor ve ardından “Kaç çocuğun var?” diye soruyor. Halid Amca, “Üç.” deyince, “Sen onları iyi yetiştir.” buyuruyor. Böylece bu yola giriyor ve Efendi Hazretlerimize elinden geldiğince hizmet ediyor.

Kayıkçı Halid Amca anlatıyor:

Bir gün Efendi Hazretlerimizin kayınpederi Sütlüce’ye gelmişti. (Fahri abi) beni çağırdı.

Ben arabayı hazırladım, beraber gittik ve eve girdik. Efendi Hazretlerimiz kayınpederinin elini öptü, kayınpederi başladı saydırmaya, “Sen niye insanlara cübbe giy, şalvar giy diyorsun. Gidiyorsun benim kızımı yalnız bırakıyorsun. Benim kızım senin yüzünden hasta oldu.” Böyle yarım saat kırk beş dakika saydırdı. Ben dayanamıyorum ama Efendi Hazretlerimiz var bir şey diyemiyorum. Sonra Efendi Hazretlerimiz müsaade istedi: “Babacım müsaadenizle biz çıkalım, buyurun siz de bize gelin, bizde kalın.” dedi.

Kayınpederi çıkıştı, “Yok ben sana gelmem” diye. Efendi Hazretlerimiz elini öptü, beraberce çıktık. Arabaya binince ben dedim ki “Hocam neden bir şey demediniz. Benim kayınpederim bana böyle bir şey yapsa, ben alırım kızını götürürüm ona, “Al kızını, ne yapıyorsan yap” derim.” Efendi Hazretlerimiz (kuddise sirruhu) buyurdu ki: “Aman Molla Halid öyle dema! Onlar bizim babalarımız, onlar bize kızsa da onlara bir şey demek bize yakışmaz.

Efendi Hazretlerimiz öyle deyince ben başladım hüngür hüngür ağlamaya…

Related Articles