İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Hikmet Damlaları – Şubat 2020 Hikmet Damlaları Şubat 2020 Full view

Hikmet Damlaları Şubat 2020

Hikmet Damlaları – Şubat 2020

Risale-i Kudsiyye’den:

قُيُودُو اِعْتِبَارَاتْدَنْ مُعَرّا           دَخِى اِطْلَاقو اَوْهَامْدَنْ مُبَرّا

قُيُودُو اِطْلَاقْ جَمْعِيلَه عَزِيزا     دَكِلْ مَحْصُورْ قَمُودَنْ حَقْ مُعَرّا

بِلَا مَثِيلْ بِيلْ حَقّى كَلْ كِيدَه لِمْ            جَمَالِ بَاكَمَالَه سَيْر ايدَه لِمْ

Okuduğumuz beyitler Mevla Teâlâ’dan bahsediyor. Onu bize tanıtıyor. Bütün insanlar bu dünyaya Allah’ı bilmeye geldiler. Zengin, fakir, amir, memur herkes Mevla’yı bilmeye muhtaçtır. Mevla Teâlâ’yı bilmemek insan için çok büyük bir beladır. Her ne kadar Mevla Teâlâ’yı tam bilebilmek imkânsız ise de:

مَا لَا يُدْرَكُ كُلُّهُ لَا يُتْرَكُ كُلُّهُ

“Bir şeyin hepsi anlaşılmasa da bütünü terkedilmez.” İbaresinin gereğince, Mevla Teâlâ’yı tam bilemeyeceksek de, biraz dahi olsa bilmeğe çalışmalıyız, hem de ölene kadar buna çalışmalıyız.

«قُيُودُو اِعْتِبَارَاتْدَنْ مُعَرّا»

“Kuyud-u itibarattan muarra”

Kuyud: Kayıtlar, şekiller, miktarlar demektir.

İtibarat: İtibarlar, takdirler, tahminler, saymalar manasındadır.

“Mevla Teâlâ kayıtlardan, itibarlardan soyulmuştur. Zat-ı Pak-i Sübhaniye’nin öz kendisi var ya! Tamamı ilim, tamamı kudret, tamamı işitmek, tamamı görmek, tamamı kelâm, tamamı tekvin, tamamı iradedir. Zat-ı Pak-i Sübhaniye’de bulunan bütün bu kemalat, Hazreti Zat mertebesinde, Zat-ı Pak-i Sübhaniye’nin aynıdır. Zat-ı Pak-i Sübhaniye mertebesinden bir mertebe aşağıda, Zatının ne aynı ne de gayrıdır. Bunlar sekiz Sıfat-ı Subutiyye’dir. Kadim olan, kâmil olan bu sıfatlar, o Zat-ı kemalatın zıllarıdır. O Mevla Teâlâ, Zat-ı Pak-i Sübhaniyesinin ne aynı, ne gayrı olan bu sıfatlardan da muarradır.