İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
İslâm’ın Özü: Güzel Ahlâk (4) İslamın Özü Güzel Ahlak Full view

İslamın Özü Güzel Ahlak

İslâm’ın Özü: Güzel Ahlâk (4)

ADAP

  1. Büyük Günahlardan Biri: Anne Babaya İtaatsizlik

Ebu Bekre (radıyallahu anh) anlatıyor: Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) bize üç defa: “Size büyük günahların en büyüklerini haber vereyim mi?” diye sordu. Biz: “Evet ya Rasulallah!” dedik. Bunun üzerine Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: “Allah’a şirk koşmak ve anne babaya itaatsizlik etmektir.” Daha sonra oturduğu yerden doğruldu ve ben başımıza bir bela gelecek korkusuyla keşke Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) tekrar etmese diye düşününceye kadar “Dikkat edin! Onlardan biri de iftiradır.” diye tekrar etti.

  1. Allah’ın Laneti Anne Babanın Lanetindendir

Hz. Ali (radıyallahu anh) anlatıyor: Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: “Allah (celle celalühü) kendisinden gayrısı için kurban kesene lanet etmiştir. Allah (celle celalühü komşusunun yerini işgal edip arazisini büyütmek için) yerin alametlerini (sınır taşları vs.) çalan kimseye lanet etmiştir. Allah (celle celalühü) anne babasına lanet eden kimseye lanet etmiştir. Allah (celle celalühü) bidatçıyı[1] (bidatinden razı olup) koruyup kollayan kimseye lanet etmiştir.”

[1] Bidat: Din hususunda edille-i şeriyyenin kısımlarından biri altında değerlendirilmeyen, sonradan ortaya çıkmış her türlü inanç ve amel.