İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Üç Ayların Başlangıcı ve Regaib Gecesi Üç Ayların Başlangıcı ve Regaib Gecesi Full view

Üç Ayların Başlangıcı ve Regaib Gecesi

Üç Ayların Başlangıcı ve Regaib Gecesi

Bazı zaman ve günlerin diğer zaman ve günlerden daha faziletli olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. Buna göre, Kadir gecesi diğer gecelerden, Cuma günü diğer günlerden, üç aylar da diğer aylardan daha faziletlidir. Kur’ân-ı Kerîm’de Kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğu, o gece meleklerin ve Ruh’un yeryüzüne indiği, o gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik olduğu[1] zikredilmektedir. Takdir edersiniz ki, böylesine kıymetli zamanlarda işlenen iyiliklere başka zamanlarda yapılanlardan daha fazla mükâfat verilecektir.

İslam geleneğinde “mübarek üç aylar” diye tabir edilen Receb, Şâban ve Ramazan ayları kutsal kabul edilmektedir. Bu aylar, içerisinde barındırdığı faziletli geceler nedeniyle insanların bu aylarda diğer aylardan daha fazla ibadet, dua, zikirle meşgul olmalarına sebep olmuş ve mânevî bir iklim havasının oluşmasına neden olmuştur.

Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

“Ey iman edenler; Allah’tan korkun ve herkes, yarın için önden ne göndermiş olduğuna baksın. Hem Allah’tan korkun; çünkü Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.”[2]

İşte bu aylar, yarın için bir hazırlık zamanı olması açısından önemli kabul edilmektedir.

Üç aylara atfedilen değerin en önemli nedeni ise bu aylarda bulunan mübarek kandil geceleridir. Receb ayının ilk Cuma gecesi Regaib, aynı ayın yirmi yedinci gecesi Mi‘râc, Şâban ayının on beşinci gecesi Berat ve Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi Kadir gecesidir.


[1] Kadr Sûresi, 3-5.

[2] Haşr Sûresi, 18.

Related Articles