İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Hikmet Damlaları – Mart 2020 Hikmet Damlaları Mart 2020 Full view

Hikmet Damlaları Mart 2020

Hikmet Damlaları – Mart 2020

Ders Ayetleri: Saff Sûresi, 8

يُر۪يدُونَ لِيُطْفِؤُ۫ا نُورَ اللّٰهِ بِاَفْوَاهِهِمْ وَاللّٰهُ مُتِمُّ نُورِه۪ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ

Bugünkü dersimizin ayetleri Sure-i Saff’tan. Bu ayet-i kerimeler belki de tefsirini en iyi bildiğiniz ayetlerden fakat Kur’an-ı Kerim’in ayetleri öyledir ki, her okunduğunda yeni manalar çıkar. İşte dersimizin ayet-i celilerinde de, şimdiye kadar belki de hiç duymadığımız çok büyük ehemmiyetli manalar müşahede edeceğiz. İnşaallah Mevla Teâlâ onları en güzel şekilde anlattırır. Sonra da bize onlarla amel ettirir.

Aldığım haberlere göre, evvelce talebelerimiz Arapça konuşmaya, öğrenmeye hevesli, rağbetliydiler. Şimdi ise o eski hevesleri, rağbetleri kalmamış. Bu neden böyle oldu? Talebelerimizin bu ilme hevesleri niçin gitti? Hâlbuki Arapça konuşmasını bilmek, bizlere illa lazımdır. Araplar ile kardeşlik bağlarımızı kuvvetlendirmeliyiz, onlar da bizimle kuvvetlendirmeli. Müslüman Türk hanımları Arap hanımlarıyla, keza Türk erkekleri Arap erkekleriyle rahatlıkla Arap dili ile konuşabilmelidir. Bu, birbirimize bağlılığımızı ve samimiyetimizi arttırır.

Geçtiğimiz senelerde Irak devlet başkanı Saddam Hüseyin’in emriyle Iraklılar Kuveyt’e saldırdı. Onların topraklarını işgal ettiler. Bunun üzerine Kuveyt Amerika’dan donanma istedi, o da gönderdi. Evet, gönderdi ama Kuveyt’e ödemesi gereken paraların üzerine de oturdu hatta bir o kadar para da Kuveyt, Amerika’ya borçlandı. İki taraf Müslümanları perişan oldu; Amerika ise karlı çıktı. Müslümanların, kardeşliklerini unutmaları, birlik içinde bulunmamaları bakın nelere sebep oldu.

Hocalar talebelerini Arap lisanını öğrenmeye teşvik etsin, her medresede Arap lisanını öğreten bir hoca bulunsun.