İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
İsmailağa Kürsüsünden – Nisan 2020 İsmailağa Kürsüsü Nisan 2020 Full view

İsmailağa Kürsüsü Nisan 2020

İsmailağa Kürsüsünden – Nisan 2020

Cemaat-i Müslimîn, ihvân-ı dîn! Biz kulların selâmeti, Allâh-u Teâlâ’ya dönüşümüzdedir. Felâket de, Allâh-u Teâlâ’dan dönmektedir! Bir âyet-i kerîmede, ﴿ فَفِرُّٓوا اِلَى اللّٰهِ…﴾ “Allâh-u Teâlâ’ya kaçın!” [1] buyruluyor. Dikkat ediniz, “Allâh-u Teâlâ’ya gidin” buyrulmuyor, “kaçın!” buyruluyor. ﴿ وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّٰهِ…﴾ “Allah’ın ipine sımsıkı sarılın!”[2] ﴿…وَاعْتَصَمُوا بِاللّٰهِ…﴾ “Allah’a sımsıkı sarılın!”[3] buyrulmanın yanında, ﴿ وَاذْكُرِ اسْمَ رَبِّكَ وَتَبَتَّلْ اِلَيْهِ تَبْت۪يلًا ﴾ “Rabbini an!”[4] buyruluyor.

“Allah” (celle celaluhu) deyiniz, “Lâ İlâhe İllallâh” deyiniz, “Sübhânallâh, Elhamdülillâh, Allâh-u Ebker, Estağfirullâh” deyiniz; ama bu zikirleri, Allâh-u Teâlâ’dan başka her şeyden bağı, bağlantıyı, ilgi ve alâkayı keserek söylemek lâzımdır.

Bir mü’minin sadece Allâh-u Teâlâ ile bağı kalmalıdır. Çünkü O, ﴿ رَبُّ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ ﴾ “Doğunun ve batının Rabbidir.”[5] O, kuluna yeter; “حَسْبِيَ اللّٰه” Allah bana yeter; “حَسْبِنَ اللّٰه”, Allah bize yeter; ﴿ اَلَيْسَ اللّٰهُ بِكَافٍ عَبْدَهُ…﴾ “Allah kuluna yetmez mi?”[6] Elbette yeter!

Onun için, Allâh-u Teâlâ’ya dönün ve ﴿ وَسَارِعُٓوا اِلٰى مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ…﴾ “Rabbinizin mağfiretine doğru topluca koşuşun!”[7] emrine imtisal edin. Önce ben bağışlanayım; aman ben bağışlanayım diye yarışın. Bununla bağlantılı olarak, bir başka âyet-i kerîmede,
﴿ فَقَدْ وَقَعَ اَجْرُهُ عَلَى اللّٰهِ…﴾ “Rabbinizin mağfiretine doğru birbirinizi geçmeye çalışın!”[8] buyrulur. “Eğer hepiniz buna çalışırsanız, hepinizi affederim. Önce geleni affedip sonrakini bırakmam” buyuruyor. Ama unutmamak lâzımdır ki, yatana çare yoktur!

 


[1] Zâriyât Sûresi, 50’den.

[2] Âl-i İmrân Sûresi, 103’ten.

[3] Nisâ Sûresi, 145’ten.

[4] Müzzemmil Sûresi, 8.

[5] Müzzemmil Sûresi, 9.

[6] Zümer Sûresi, 36’dan.

[7] Âl-i İmrân Sûresi, 133’ten.

[8] Hadîd Sûresi, 21’den.