İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Hâtırât – Mayıs 2020 Hâtırât - Mayıs 2020 Full view

Hâtırât - Mayıs 2020

Hâtırât – Mayıs 2020

MÜRŞİT MÜRİDİ YAVAŞ YAVAŞ OLGUNLAŞTIRIR

Değerli ihvanımızdan Efendi Hazretlerimiz (kuddise sirruhu)’yu dinlemeye; kıymetli nasihatlerini ve hatıralarını dinlemeye devam ediyoruz.

Efendi hazretlerimiz (kuddise sirruhu)’yu ve ihvanımızı tanıdıktan sonra Efendi Hazretlerimizin de ihvanımızın da farklı bir yeri olmuştu gönlümüzde. İşte bu ihvanımızdan merhum Mehmet Efendi ile de aramızda çok samimi bir muhabbet hâsıl oldu. Her vakit kendisiyle vakit geçirmek istiyordum. Bunu kendisine bildirince o da: “Ben de aynı haldeyim, gel seninle ahiret kardeşi olalım.” dedi. Ben de, “Bunu Efendi Hazretlerimize bildirelim.” dedim. Bir Cuma İsmailağa’ya gittik. Namazdan sonra Efendi Hazretlerimizin odasına geçtik. Ortam müsait olunca Efendi Hazretlerimize, “Biz ahiret kardeşi olduk, siz de bilin dua buyurun.” dedik. Bunun üzerine Efendi Hazretlerimiz (kuddise sirruhu): “Ahiret kardeşliği çok büyük sünnettir. Siz de bu sünneti işlemekle şu hadisi kutsiye mazhar oldunuz: ‘Benim yolumda birbirini sevenlere muhabbetim vacip oldu.’ Bu müjdeye nail oldunuz.” buyurarak hem ahiret kardeşliğimizi onayladı, hem de sevgi ve mutluluğumuzun artmasına vesile oldu. Memnuniyet ifadeleri ve hayır duaları ile bizi uğurladı.

Efendi Hazretlerimiz (kuddise sirruhu) Sultanbeyli’de bulunan bir medresemize teşrif etmişlerdi. Sultanbeyli cemaatimiz de yoğun ilgi göstererek mekânı doldurmuşlardı. Sohbetten sonra bir ihvanımız yaklaşıp, “Efendi Hazretleri, benim kardeşim tarikat dersi almış idi. Uzun zaman geçmesine rağmen hâlâ bir olgunluk gösteremiyor, nedir bunun sebebi?” deyince, Efendi Hazretlerimiz (kuddise sirruhu): “Mürşit müridi yavaş yavaş yetiştirir. Siz ise taneyi toprağa koyar koymaz hemen yetişmesini istiyorsunuz. Ama hemen bitmez. Mevla bile tohumu kaç ay bekletiyor. Yağmur yağdırıyor, tohumları ıslatıyor. Sonra yavaş yavaş tomurcuklar çıkmaya başlıyor. Acele etmeyin, devam edin. Devam eden mahrum olmaz. Devam etmeyen havada kuş tutsa ona hiçbir faydası olmaz.” buyurarak tarikata devamın lüzumunu ve olgunlaşmak için acele etmemeyi buyurmuş oldular.