İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
İsmailağa Kürsüsü’nden – Haziran 2020 İsmailağa Kürsüsü Haziran 2020 Full view

İsmailağa Kürsüsü Haziran 2020

İsmailağa Kürsüsü’nden – Haziran 2020

Cemaat-i Müslimîn, ihvân-ı dîn! Allâh-u Teâlâ bir âyetinde, ﴿يَخْلُقُ مَا يَشَٓاءُ﴾ “Allâh-u Teâlâ dilediğini dilediği şekilde yaratır (ve yaratmıştır, yaratmaktadır).”[1] buyuruyor.

Bir başka âyetinde, ﴿يَحْكُمُ مَا يُر۪يدُ﴾ “Allah dilediğini hükmeder.”[2] bir başkasında ise, ﴿يَحْكُمُ لَا مُعَقِّبَ لِحُكْمِه۪﴾ Allâh-u Teâlâ hükmeder, O’nun hükmünün takipçisi (yani sorgulayıcısı, hesabını soran) olamaz.[3] buyuruyor. “Niye böyle yaptın?” diyen olamaz diyor Allah-u Teâlâ! ﴿اِنِ الْحُكْمُ اِلَّا لِلّٰهِ﴾ “Hüküm (yalnızca) Allâh’ındır!”[4] şeklinde geliyor bir başka âyet-i kerîmede de.

Rabbimiz (celle celaluhu) bizleri yaratmaya mecbur olmadı. Bizleri yaratmayı diledi, erkekler ve kadınlar olarak yarattı. Öyle istedi, biz değil; bu hususta seçim, tercih bizden değildir. Allâh-u Teâlâ böyle diledi, erkekler ve kadınlar şeklinde, cinsler olarak meydana gelmiş olduk.

Bizleri erkekler ve kadınlar olarak meydana getiren Allah-u Teâlâ, karşı cinse karşı bir meyil, arzu ve ihtiyaç duygusu koymuştur. Erkeği kadına, kadını erkeğe muhtaç bir vaziyette ihtiyaçlı, istekli olarak yaratmıştır. Bazı istisnalar olabilir, onlar kaideyi bozmaz. Kaide budur!

 


[1] Kasas Sûresi, 68’den; Şûrâ Sûresi, 42’den.

[2] Mâide Sûresi, 1’den.

[3] Ra‘d Sûresi, 41’den.

[4] Yûsuf Sûresi, 40 ve 67’den.