İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Salgın Hastalıklardan Mânevî Korunma Yolları Salgın Hastalıklardan Manevi Olarak Korunmak Full view

Salgın Hastalıklardan Manevi Olarak Korunmak

Salgın Hastalıklardan Mânevî Korunma Yolları

“Lütuf ve ihsanlarla Cenab-ı Hakk’a yönelmeyen kimse(ler), mihnet ve imtihan zincirleriyle -O’na- boyun eğdirilir.” (Hikem-i Ataiyye, 66. Hikmet)

Her kim olursa olsun herhangi bir insanın corona gibi salgın hastalıklara bakış açısı, onu nasıl anladığı, nasıl okuduğu ve ne şekilde tepki verdiği o salgınla ilişkisini, tutumunu belirleyen en önemli etkenlerdendir. Mesela, salgınlar insanlığın başına gelen hastalıklardan bir hastalıktır, tedavi uygulanır, netice başarılı olur veya olmaz, bir müddet sonra kaybolur gider, diye düşünmek olayın sadece maddi boyutunu, bir yönünü görmektir, bu bakış bir yere kadar doğrudur ve günümüzde bilimin gücü sadece bu kadarına yetebilmektedir. Peki mesele bu kadarla mı bitiyor? Hayır, bugün hala “corona virüs insanlığın başına kasten mi bela edildi?” tartışması devam ediyor, edecek gibi de görünüyor,  koskoca devletler bu konuda birbirini suçluyor. Bu bir salgın olmaktan öte dünya ekonomisini de alt üst etti, dünyadaki siyasi dengeleri, mevcut düzeni karmakarışık bir hale getirdi. Yer kürede sosyal hayat değişti, hiçbir insanın hayatı artık eskisi gibi değil belki de olmayacak. Demek ki corona virüsü sadece “sıradan bir salgın hastalık” olarak görmek yeterli bir bakış açısı, doğru bir anlayış olmaktan uzak kalıyor. Öyleyse salgın bir hastalığın pek çok farklı yönü, tarafı olabiliyor, demek doğru bir tespit olur.

Salgın hastalıkların iki yönü/ sebebi vardır; biri maddi sebepler,  diğeri manevi/ bâtıni sebepler. Maddi sebepler insanoğluna malum iken, manevi/ bâtıni sebepleri insanların çoğu bilmez veya anlamaz, anlayamaz. Oysa insanlık tarihi boyunca günahlara dalmak ve Yüce Allah’ın buyruklarına karşı gelmekten dolayı nice kavimler pek çok bela ve musibetlere düçar olmuş, epeycesi de helak olmuştur. Tarih boyunca bu gerçekler, görebilen gözler için daima var olmuştur.