İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Hikmet Damlaları – Temmuz 2020 hikmeHikmet Damlaları - Temmuz 2020t-damlaları-temmuz-2020 Full view

hikmeHikmet Damlaları - Temmuz 2020t-damlaları-temmuz-2020

Hikmet Damlaları – Temmuz 2020

DERS AYETİ: SAFF SÛRESİ, 14

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا كُونُٓوا اَنْصَارَ اللّٰهِ كَمَا قَالَ ع۪يسَى ابْنُ مَرْيَمَ لِلْحَوَارِيّ۪نَ مَنْ اَنْصَار۪ٓي اِلَى اللّٰهِۜ قَالَ الْحَوَارِيُّونَ نَحْنُ اَنْصَارُ اللّٰهِ فَاٰمَنَتْ طَٓائِفَةٌ مِنْ بَن۪ٓي اِسْرَٓاء۪يلَ وَكَفَرَتْ طَٓائِفَةٌۚ فَاَيَّدْنَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا عَلٰى عَدُوِّهِمْ فَاَصْبَحُوا ظَاهِر۪ينَ ﴿14﴾

رُتْبَةُ الْعِلْمِ أَعْلَى الرُّتَبِ

“İlim rütbesi, rütbelerin en yükseğidir.”

Namazı güzel kılmak bu rütbenin tamamlanmasıdır. Namaz kılarken okunulan ayet-i celileleri, kalbin gözü müşahede etmiyor, kalbin kulağı duymuyor, kalbin lisanı söylemiyorsa bu nedendir acaba?

Her insanın aslında dört kulağı vardır. Bunların ikisi başın iki tarafında, ikisi ise kalptedir. Her insanın gözleri de dört tanedir. İkisi yüzde bulunur, ikisi kalptedir. Kafada bulunan gözlerin görmesi, kulakların işitmesi ve lisanın konuşması bedenin diri oluşuna bağlıdır. Ruhun diriliği ise zikre bağlıdır.

Nitekim Sure-i Al-i İmran’da şöyle buyurulur:

اَلَّذ۪ينَ يَذْكُرُونَ اللّٰهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلٰى جُنُوبِهِمْ وَيَتَفَكَّرُونَ ف۪ي خَلْقِ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِۚ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هٰذَا بَاطِلًاۚ سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ ﴿191

“(Akıl sahipleri) o kimselerdir ki, ayakta iken, otururken ve yatarken Allah’ı anarlar, göklerin ve yerin yaratılışı hakkında Allah’ın varlığını ispat için iyice düşünürler ve şöyle derler: “Ey Rabbimiz! Sen bunları boşuna yaratmadın, Sen batıl şey yaratmaktan münezzehsin. Artık bizi cehennem ateşinden koru.” (Ayet 191)

Related Articles