İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
İsmailağa Kürsüsü’nden – Temmuz 2020 İsmailağa Kürsüsünden Temmuz 2020 Full view

İsmailağa Kürsüsünden Temmuz 2020

İsmailağa Kürsüsü’nden – Temmuz 2020

Cemaat-i Müslimîn, ihvân-ı dîn! Günlerin efendisi, cuma günüdür. Nasıl insanlar birbirinden faziletçe farklı, bazı mekânlar diğer mekânlardan daha üstün ise, zamanlar da böyledir. İşte, haftanın günleri içinde cuma günü haftanın diğer günlerine göre daha mübarektir. Girişte kaydetmiş olduğumuz hadis-i şerifte Rasûlüllâh (sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz buyuruyor ki: “Cuma gününde öyle (bir an, öyle bir vakit) öyle bir saat var ki, o saatte, o anda kim Allah-u Teâlâ’dan meşru olarak ne isterse Allah-u Teâlâ hiç şüphesiz onu ona verir.”

Bu saate, “icabet saati” deniliyor. Dualar ve isteklerin mutlaka kabul edildiği bir an vardır. Ama bu eşsiz vakit, cuma günü içerisinde gizlenmiştir. Allah-u Teâlâ bazı şeyleri kendi cinsleri arasında gizlemiştir. İşte, saatler içinde de icabet saatini gizlemiş ama bu saati cuma gününün saatleri arasına koyduğunu beyan etmiştir. Böylece o günün tamamı bir dikkat ve bir gayret, uyanıklık içerisinde geçirilmiş olsun. Cuma-i şerifin şerefine, faziletine dair daha birçok hadis-i şerif varit olmuştur.

Binaenaleyh cuma gününde, cuma ile ilgili olarak bizden istenene iyi kulak vermeli, gereğini yapmalıyız. Elbette ki herkesin işi, işyeri, ticarethanesi veya köylerde tarlası var ama cuma günü geldiğinde, cuma namazına koşmamız emrediliyor. Girişte kaydetmiş olduğumuz ayet-i kerimede Mevlâ’mız (celle celaluhu) buyuruyor: ﴿يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُٓوا﴾ “Ey iman etmiş kullar,” imanınızın, mü’min olmanın icaplarından olmak üzere, ﴿اِذَا نُودِيَ لِلصَّلٰوةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ﴾ “Cuma gününde (öğle vakti cuma namazı için ezan okunup da) namaza çağrıldığınız zaman,”