İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Efendi Hazretlerimizden Hatıralar: KİM İLERİCİ KİM GERİCİ Kim-İlerici-Kim-Gerici Full view

Efendi Hazretlerimizden Hatıralar: KİM İLERİCİ KİM GERİCİ

Efendi Hazretlerimizin (kuddise sirruhu) Uludağ’da kaldığı bir dönemde biz de orada kalıyorduk. Her sabah bulunduğumuz yerdeki ihvanları da alıyor, Efendi Hazretlerimizin sohbetlerine iştirak ediyorduk. Yine böyle bir günde, kalabalık bir cemaatle hatmi hâce yapıldı. Mektubat okundu. Fatiha denilmek üzere söz Efendi Hazretlerimize bırakılınca, Efendi Hazretlerimiz Fatiha’dan önce şöyle buyurdu:

“Farzlar kâmil olsun diye vaciplere, vacipler kâmil olsun diye sünnetlere, sünnetler kâmil olsun diye nafilelere, nafileler kâmil olsun diye edeplere büyük ihtiyaç vardır. Bunların tümünün kâmil olması içinde, takva ve tasavvufa büyük ihtiyaç vardır.”

Geçmiş zamanda sol zihniyetli gazetelerin birinde Fatih Çarşamba’nın gericilerin semti olduğu ve o bölgeyi çağdışı insanların doldurduğu yazılmıştı. Bu üzücü haberlerin konuşulduğu günlerde bir hatm-i şerif sonunda Efendi Hazretlerimiz şöyle buyurdular:

“Kim ne derse desin. Siz Mevla’yı razı etmeye bakın. İleri geçinen bu zalimler, küfrün hâkim olduğu yerlere ilerici, İslam’ın hâkim olduğu yerlere gerici diyorlar. Halbuki mezara kadar olan hayatı düşünenler esas gericidirler. Mezardan sonraki hayatı düşünen ve hesaba katanlar ise gerçek ilerici olanlardır.”

Osman ASLAN