İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Hikmet Damlaları HIKMET-DAMLALARI Full view

Hikmet Damlaları

RİSALE-İ KUDSİYYE’DEN

غَنِيدِرْ عَالَمِينْدَنْ ذَاتِ يَزْدَانْ                    وُجُودْلَه ذَاتِ حَقْ مَوجُودْ دَكِلْ جَانْ

هَمَانْ ذَاتِيلَه مَوْجُودْ ذَاتِ سُبْحَانْ                             صِفَاتِى ذَاتِيلَه ثَابِتْ دَخِى جَانْ

اُو وَاجبُ الْوُجُوْد حَقَّه كِيدَه لِمْ                  جَمَالِ بَاكَمَالَه سَيْر ايدَه لِمْ

غَنِيدِرْ عَالَمِينْدَنْ ذَاتِ يَزْدَانْ

“Ganidir, âleminden Zat-ı Yezdan”

Gani: Zengin, kimseye muhtaç olmayan demektir.

“Mevla Teâla Hazretleri, bütün âlemlerden müstağnidir.”

Zat-ı Pak-i Sübhaniye her ne kadar bütün kemalatın hâsıl olmasında yeterli ise de, eşyanın icadında ve yaratılmasında muhakkak zaid sıfatlar lazımdır, zira Zat-ı Pak-i Subhaniye son derece münezzeh ve mukaddestir. Çok azametlidir, çok ganidir. Hiçbir şeye muhtaç değildir, o yüce zatın eşya ile münasebeti yoktur.

اِنَّ اللّٰهَ لَغَنِيٌّ عَنِ الْعَالَم۪ينَ

“Muhakkak Allah (-u Teâlâ) âlemlerden müstağnidir.”

Hikmet gereğince, adet muvafığınca, Zat-ı Pak-i Subhaniye’nin bu âlemi yaratması için bir münasebet lazımdır. Sıfatlar bir derece tenezzül edip zilliyet ve eşya ile bir münasebet hâsıl olmuştur.

Eğer bu sıfatların vasıtalığı olmasaydı, eşyadan hiçbir şeyin hâsıl olması düşünülemezdi, zira yüce ve mukaddes olan Hazret-i Zatın nurlarının, şualarının şiddetinden, eşyanın, helakten, yok olmaktan başka nasibi yoktur.

Bir hadis-i şerifte şöyle buyuruluyor:

اِنَّ   اللهَ سَبْعِنَ اَلْفَ حِجَابٍ مِنْ نُورٍ وَظُلْمَةٍ لَوْ كُشِفَتْ لَاَحْرَقَتْ سُبُحَاتُ وَجْهِهِ مَا انْتَهَى اِلَيْهِ بَصَرُهُ

“Muhakkak Allah için (mahlûkat ile kendi arasında) nurdan ve zulmetten yetmiş bin hicap (perde) vardır. Eğer açılacak olsa O (Mevla Teâlâ)’nın Cemalinin parlaklığı, görmesinin ulaştığı yere kadar olan şeyleri elbette yakar (yok eder)di.”

Ancak fena-beka mertebelerine erişmiş olan Arif-i Billah’a manevi kuvvet verilir, keyfiyetsiz bir hale gelir, işte bu durumda olan Zat-ı Pak-i Subhaniye’ye yaklaşılabilir.

Related Articles