İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.

Şehid Bayram Ali Öztürk Hoca Efendi’yi Rahmetle Yâdediyoruz

Şehid Bayram Hocamızın Şehâdet Hâdisesi

İsmailağa Câmiası, 1998 senesi 17 Mayıs sabahı elim bir hâdise ile sarsılmıştı. Efendi Hazretlerimizin damadı Hızır Ali Muradoğlu hocamız imam-hatiplik vazifesini ifa ettikleri Çukurbostan Camii’nde, mutat derslerinin ve cemaatle hasbihalinin ardından İsmailağa Camii’ne geçmiş ve orada bulunmaktayken 1’i karaciğerine, 6’sı göğsüne isabet eden kurşunların hedefi olarak şehâdet mertebesine erişmişti. Saldırı ve suikast dahi kendisinden utandığı bir sabahı yaşamış, kurşunlar yalnızca hoca efendinin sinesini değil, milyonlarca insanın gönül dünyasını tahrip etmişti. Suikastı derinden hissedip yaşayanlardan biri de Bayram Ali Öztürk hoca efendi olmuştu. Bu acıyı ne kadar derinden yaşadığını, hissettiği seviyeyi ve planın asıl maksadını: ”Bana göre Muhammed Mustafa (sallallahu aleyhi ve sellem) vurulmuştur” sözleriyle ifade etmişti.

Bayram Ali Öztürk hoca efendi daima:‘’Hızır Efendi şehit edildi ama asıl hedef bendim. O dönemin gazeteleri de bunu açıkça yazmışlardı’’ der, çelik yelek giydiğini ifade eder ve: ‘’bana bir şey olsa hakkımı-hukukumu kim müdafaa eder’’ diyerek hayıflanırdı; şehâdetinden sonraki durumu seneler öncesinden ifşa edercesine.

İfşa edilmiş olan vakit, takvimler 3 Eylül 2006 Pazar günü sabahını gösterirken, tekke sohbetine vasıl olunduğunda gelip çatmıştı. Ancak dizi ya da film senaryolarının sahnelendiği görüntülerde şahit olunabilecek bir şekilde, bir kâtil ve katl hadisesi gerçekleştikten sonra katili infaz etmekle görevlendirilmiş bir grubu da içeren sinsi plan sahneye konulmuş ve hoca efendi bıçak darbelerinin hedefi olmuştu. Ecel gelmiş, doktorlar da çare olamamış, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen hemen her sohbetinde özlemle andığı şehâdet şerbetini içmişti. Yaklaşık elli bin kişilik cemaatle Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Sakızağacı mezarlığına defnedilmişti.

Türkiye’nin ve İslam âleminin önde gelen âlimlerinden olan Bayram Ali Hoca’nın şehid edildiği suikastın sır perdesi, aradan geçen yıllara rağmen hâlâ aralanmış değil. Başta Şehid Bayram Ali Hoca davası olmak üzere, Şehid Hızır Efendi’nin katliyle ilgili hâdiseler aydınlığa kavuşturulmalı ve Bayram Ali Öztürk Hocamızın deyimiyle aslında Dîn-i Mübîn-i İslâm’a, Rasûlüllâh’a (sallallahu aleyhi ve sellem) yapılan bu saldırıların azmettiricileri ve arkasında bulunan karanlık eller ortaya çıkarılmalıdır.

Yücel KARAKOÇ