İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Dualar ve Zikirler Dualar-ve-Zikirler Full view

Dualar ve Zikirler

Cuma Sabahında Okunacak Dualar ve Zikirler

Bil ki, cuma günü dışında ne söylenir (zikir yapılırsa) cuma günü de söylenir. Cuma gününde, diğer günlerden daha ziyade zikir yapmak müstahab olduğu gibi, Resûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) üzerine “Salât” getirmek daha çok yapılır.

Enes’ten (Radıyallahu Anh) rivayet edildiğine göre demiştir ki: Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Cuma günü sabah namazından önce kim üç defa şu zikri yaparsa, günahları deniz köpüğü kadar bile olsa, Allah onun günahlarını bağışlar:

أسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذِي لَا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَيَّ الْقَيُّومَ وأَتُوبُ اِلَيْهِ

Okunuşu: “Estağfirullâhellezî lâ ilâhe illâ huve’l-hayye’l-kayyûme ve etûbü ileyh.”

Manası: “Kendisinden başka ilâh olmayan Allah’tan mağfiret dilerim. O, Hayy’dır (hayat sahibidir), Kayyûm’dur (her şeyi idare ve tasarruf edendir) O’na yönelir tevbe ederim.

Cuma günü içinde şüphesiz duaların kabul edildiği (icabet saatini) zamanı bulabilmek için, cuma günü fecrin doğuşundan itibaren güneş batıncaya kadar bütün gün çok duâ yapmak müstahabdır. Bu vakit üzerinde çok çeşitli sözler söylenmiştir: Bu icabet vakti, fecir doğduktan sonra güneş doğmadan önceye kadar olan zamandır, güneş doğduktan sonradır, zeval vaktinden sonradır ve ikindiden sonradır. Bir kısmı da “bu zamanlardan başkasıdır” demiştir. Doğrusu ve sahih olanı, Müslim’in Sahîh’inde sabit olup Ebû Musa El-Eş‘arî’nin Resûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den rivayet ettiği şu hadistir: “İcabet saati, imamın minber üzerine oturuşu ile namazdan selâm verme arasındaki vakittir.”