İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Hikmet Damlaları Hikmetli-Damlalari Full view

Hikmet Damlaları

 

اَلَّذ۪ينَ يَجْتَنِبُونَ كَبَاۤئِرَ الْاِثْمِ وَالْفَوَاحِشَ اِلَّا اللَّمَمَ اِنَّ رَبَّكَ وَاسِعُ الْمَغْفِرَةِ هُوَ اَعْلَمُ بِكُمْ اِذْ اَنْشَاَكُمْ مِنَ الْاَرْضِ وَاِذْ اَنْتُمْ اَجِنَّةٌ ف۪ي بُطُونِ اُمَّهَاتِكُمْ فَلَا تُزَكُّوا اَنْفُسَكُمْ هُوَ اَعْلَمُ بِمَنِ اتَّقٰى

Onlar ki, küçük günahlar müstesna, günahın büyüklerinden ve fuhşiyattan (çirkin işlerden) kaçınırlar, muhakkak Rabbin geniş mağfiretlidir (onları bağışlar).

O, sizi (babanız Âdem (Aleyhisselam)’ı topraktan yarattığı zaman ve siz annelerinizin karınlarında ceninler iken, sizin hâllerinizi çok iyi bilendir. Bunun için nefislerinizi temize çıkarmayın, çünkü O, kötülükten sakınanı daha iyi bilir.1

Mevlâ Teâlâ, o güzel cennetini nefislerimiz ve mallarımız kusurlu olduğu hâlde bize verdi. Bizlere ne oluyor ki bunun kıymetini bilmeyip kendimizi Mevlâ Teâlâ’ya teslim etmiyor; O’nun olan şeyde, O’nun razı olmadığı şekilde tasarrufa kalkıyoruz.

Siz bir tarla satın alsanız, birkaç gün sonra eski sahibi gelip buğday ekmek istese ne dersiniz? İzin verir misiniz? Tabii ki hayır değil mi? Kimi erkekler sakallarını kesiyorlar, kimi kadınlar kolları, bacakları, saçları açık sokaklarda geziyorlar. Mevlâ Teâlâ onların nefislerini satın almıştı, hiç böyle yapılır mı?

Allah Teâlâ’dan emir geldi mi, ses seda çıkmamalı, hemen kabul edilmelidir. Hatta “Yerine getirebileceğim başka emirler var mı?” demelidir.

Kimileri: “Beni ağırlık basıyor, yatsı namazını kılamıyorum, Kimileri, sabah namazı için: “Ben öyle erken kalkamıyorum.” der. Kimileri de: “Teheccüd zamanında ben hiç uyanamam” gibi sözler sarf ederler. Bu insanlar nefislerine demelidir ki: Ey nefis! hıyanetlik edip, Allah’ın emrine karşı gelme! Sen satılmışsın, sen senin değilsin.

Beş vakit farz namazlarını, işrak, kuşluk, evvabin, kabir nur, teheccüd namazlarını hepsini muntazaman kılın, Allah’ın bütün emirlerini yerine getirip nehiylerinden kaçının.

Erkekler beş vakit namazı camide cemaat ile beraber kılmaya çalışmalıdır. Zira cemaatle kılınan namazın sevabı erkeklerin evinde ve çarşıda kıldıklarından yirmi beş derece fazladır. Kadının ise evinin en mahrem yerinde kıldığı namazı, evinin umumi yerinde kıldığı namazdan daha üstündür. İnsan Mevlâ Teâlâ’nın hiçbir emrini yerine getirmekten üşenmemeli, hizmet eri olmalıdır “Ya Rabbi yeter ki, sen buyur” demelidir.

Hulâsa; cahiliz, cahiliz, cahiliz. İnşaallah yakında âlim, amil, muhlis oluruz. Dinde erkeklere: “Sakallarınızı uzatınız, cübbe, şalvar giyiniz” denildi. Ne denmeli: “Peki baş üstüne.” Hanımlara “Çarşafla örtününüz! Elbiseleriniz Ermeni entarisi gibi olmasın.” denildi. Ne denmeli? “Peki.”