İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Sıla-ı Rahim’in Fazileti ve Şartları FATIH-MARUF Full view

Sıla-ı Rahim’in Fazileti ve Şartları

Akrabaya, dosta ulaşmak için uzağı yakın eden Allah Teâlâ’ya nihayetsiz hamd-ü senâlar, bu buluşmaların faziletinden bolca bahseden Habîbine, âline ve ashâbına salât-ü selamlar olsun.

فَهَلْ عَسَيْتُمْ إِن تَوَلَّيْتُمْ أَن تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ وَتُقَطِّعُوا أَرْحَامَكُمْ

(Ey münafıklar!) Siz (insanların idari işlerini ve) yönetimi üstlendiğiniz zaman o yer(yüzün)de (haksız kazançlar elde ederek, işinize gelmeyen insanları öldürterek ve birtakım günahlara bulaşarak) fesat çıkarmanız ve akraba ilişkilerinizi tamamen parçalamanız(, dünyaya düşkünlüğünüzü ve makam-mevki hırsınızı bilen herkes tarafından) umulur değil mi?

Sıla kelimesi lügatte bağ, münasebet, kavuşma, bir araya gelme gibi manalara gelmektedir. Bu kelime, asıl manası ana rahmi, mecazi manası kan bağı olan rahim kelimesine izafet ile dini bir manaya bürünmüş; akrabaya ulaşmak, kavuşmak, bir araya gelmek manası kazanmıştır.

Ayeti kerimede açıkça zikredildiği üzere münafıklara hitaben, onların yönetimi ele geçirip fesat çıkaracakları ve akrabalık ilişkilerini ortadan kaldıracakları dile getirilmektedir. Bu hitap bizlere akrabalık bağlarını koparmanın caiz olmadığı işaret etmektedir.

Kur’ân-ı Kerim’de birçok ayeti kerimede, iyilik yapılacaklar arasında ilk sırada akrabalar olması gerektiği bildirilmektedir. İslam dininin ana düsturlarından biri de akrabayı gözetmektir. Yapılacak iyiliklerde önceliği yakınlara vermek gerekir. Nitekim her hafta Cuma hutbesinde işittiğimiz, çoğumuzun ezberindeki şu ayeti kerime bu gerçeği açıkça vurgulamaktadır:

إِنَّ اللهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمـُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

Şüphesiz ki Allah (her şeyi îzâh etmek üzere indirmiş olduğu kitabında) adâleti, iyilik yapmayı ve (özellikle) yakınlık sahibine (muhtaç olduğu şeyleri) vermeyi (ve sıla-i rahimde bulunmayı) emretmektedir. (Zina ve cimrilik gibi) pek çirkin işleri, (kâfirlik, şirk vesâir günahlar gibi, dinin ve aklın reddettiği) münker (şeyler)i ve (insanlara karşı zulüm ve düşmanlıkla) üstünlük taslamayı yasaklamaktadır. O size vaaz etmektedir, tâ ki siz iyice düşünesiniz (de yola gelesiniz)!